Pachuť Smeru pri NKÚ.

Autor: Pavol Abrhan | 18.5.2015 o 20:38 | Karma článku: 9,45 | Prečítané:  266x

Už sú to viac ako tri roky, čo presluhuje súčasný šéf NKÚ Ján Jasovský. Snaha opozície pre riešenie tu bola od začiatku a keď je splnená aj nezmyselná podmienka Roberta Fica na spoločného kandidáta opozície, je tu zrazu problém. 

60 je viac ako 2

Opozícii sa podarilo dať dokopy 60 zo 67 možných podpisov pod nomináciu Maroša Žilinku na nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, presne tak ako si to svojho času želal Robert Fico, keď tým podmieňoval podporu svojej vládnej strany. Je preto nepochopiteľné, že dnes uvažuje o podpore iného kandidáta ako Maroša Žilinku. Alebo je to nad slnko jasné, že Robert Fico sa bojí kontroly rovnako ako oligarchovia z jeho pozadia. Bol to práve premiér Fico, ktorý trval na tom, aby mu bol predložený návrh kandidáta zo strany opozície. Snáď nie je potrebné učiť predsedu vlády počítať, pretože keď sa pod návrh kandidatúry Maroša Žilinku podpíše 60 poslancov je pokojne možné konštatovať, áno, tento človek má jasnú a nespochybniteľnú podporu opozície. Koniec koncov 60 je predsa len viac ako 1 alebo 2. Držiac terajšiu premiérovu logiku by absencia čo i len jedného podpisu znamenala nemožnosť voľby predsedu NKÚ a to tu samozrejme človek ani nejde hovoriť, že takéto požiadavky nemajú oporu ani v zákone ani v ústave ani jednoducho nikde. Povedané politickým jazykom. Robert Fico sa zjavne bojí kontroly zo strany NKÚ, ktorý ma z Ústavy kontrolovať nakladanie z verejnými prostriedkami štátu. A že to nie je kontrola malá a veľmi dôležitá je jasné nielen kvôli neustálemu tlaku na daňovníka a jeho peňaženku.

Pachuť Smeru

Nechcem na tomto mieste nejak obzvlášť kritizovať ostatných navrhnutých kandidátov, majú svoju osobnú históriu, ako profesionálnu tak ľudskú. Dovolím si ale upozorniť na pár faktov. Jeden spoločný fakt je, že obaja majú v sebe pachuť Smeru. Pán Mitrík preto, že bol to práve premiér Fico, ktorý ho navrhoval ešte skôr ako Pavol Frešo a pani Crkoňová preto, že bola pravou rukou ministra školstva Čaploviča a rovnako aj Pellegriniho, ako šéfka služobného úradu vymenovaná vládou Roberta Fica. Pán Mitrík má ešte jednu profesionálnu škvrnu, lebo bránil vyšetrovaniu kauzy Gorila tým, že odmietol zbaviť mlčanlivosti agenta SIS Petra Holúbeka. Z toho je jasné, že ak by aj bol niektorí z týchto dvoch kandidátov zvolení, tak nemožno hovoriť o opozičnom kandidátovi.

Chcem ešte povedať, že za Marošom Žilinkom stojíme nielen pre 60 podpisov, ktoré mu opoziční poslanci dali, ale aj preto, že je to odborník, ktorého preverila prax, ktorý ukázal svoje morálne, odborné aj ľudské kvality, či už ako prokurátor špeciálnej prokuratúry, kde rieši tú najzávažnejšiu ekonomickú kriminalitu, alebo ako štátny tajomník ministerstva vnútra. Maroš Žilinka nikdy nebol členom politickej strany a som skutočne presvedčený, že je to človek, ktorý by zvládol riadiť NKÚ kompetentne a nezávisle tak, že by sme videli reálne výsledky jeho kontrolnej činnosti. Som presvedčený, že toto je jediný dôvod, prečo je neprijateľný pre vládnu stranu Smer a jej oligarchov.

Fico klamárom?

Záver je teda nasledovný – opozícia sa zjednotila na svojom kandidátovi na pozíciu predsedu NKÚ, hoci to vôbec robiť nemusela (zákon nič také nepredpokladá). Jej kandidátom je Maroš Žilinka a ak nebude zvolený, tak Róbert Fico jednoducho celej slovenskej verejnosti klamal, keď tvrdil, že bude zvolený kandidát opozície. A okrem toho, že z neho bude klamár, ešte naviac ukáže, že sa bojí reálnej kontroly nad svojím vládnutím a svojimi oligarchami. Predsa len dnes už aj malé dieťa vie, že šesťdesiat je viac ako dva alebo jeden. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?